Edukacinių žygių, kurių metu supažindinama su bioįvairove ir invazinėmis rūšimis, organizavimas

Gamtos detektyvai

2022-07-22 – 2023-07-20

Edukacinių žygių projekto "Gamtos detektyvai" tikslas – aplinkosauginio sąmoningumo ugdymas skatinant ekologišką, gamtą tausojantį laisvalaikį, supažindinti visuomenę su Lietuvos gamtos vertybėmis ir joms invazinių rūšių keliamu pavojumi. Projektą iniciavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o vykdė Gamtos paveldo fondas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. „Gamtos detektyvų“ projektas vyko įvairiose Lietuvos vietose  ir siekė sudominti gamtoje mus supančia biologine įvairove, saugomomis augalų, gyvūnų ir grybų rūšimis, taip pat supažindinti su Lietuvos ir Europos invazinėmis rūšimis, paaiškinti šių atėjūnų natūralioms buveinėms daromą žalą.

Viena didžiausių biologinės įvairovės nykimo priežasčių – svetimžemių rūšių atėjimas į naujas teritorijas. Dauguma žmonių nežino, kokios yra invazinių augalų ir gyvūnų rūšys, jų daroma žala gamtai ir kaip galima tas rūšis kontroliuoti bei naikinti. Kova su svetimžemėmis rūšimis yra labai svarbus žingsnis, siekiant vieno iš didžiausių ES tikslų – stabdyti biologinės įvairovės nykimą.

Vykdant projektą "Gamtos detektyvai" suorganizuota 30 edukacinių žygių, kurių metu iš arti susipažinta su mus supančiais augalais, grybais, vabzdžiais, paukščiais, ropliais.  Juose dalyvavo virš penkių šimtų įvairaus amžiaus dalyvių – šeimų, mokytojų su mokiniais, senjorų, kitų gamta besidominčių bendruomenių narių. Žygiai vyko Žagarės, Pagramančio, Anykščių, Pavilnių, Krekenavos, Gražutės, Dubysos, Metelių, Nemuno deltos regioniniuose parkuose, Viešvilės gamtiniame rezervate ir kitose saugomose teritorijose, taip pat Lietuvos miestų ir kaimų parkuose.