LLI-264, Pažink Žiemgalą dviračiu

Projektas pagerins ekologinio turizmo sąlygas Žiemgalos regione

2018-03-05 – 2020-03-04

Projektą Nr. LLI-264 „Pažink Žiemgalą dviračiu“ (Zemgale by Bicycle) įgyvendina Žagarės regioninio pako direkcija drauge su VšĮ Gamtos paveldo fondu (abu Lietuva), NVO „Tervetės miško edukacinis centras“ ir Tervetės savivaldybe (abu Latvija). Projektą iš dalies finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa, skirdama 519.303,70 eurų Europos regioninės plėtros fondo bendrojo finansavimo lėšų. Projekto trukmė 24 mėn.

Projektas pagerins ekologinio turizmo sąlygas Žiemgalos regione. Jo įgyvendinimas numato priemones, kurios tenkins turistų poreikius, perteiks jaunimui žinias apie saugomas gamtos ir kultūros vertybes, suteiks papildomas galimybes vietos žmonėms plėtoti turizmo ir susijusias paslaugas. Projektas apima Žagarę (Lietuva) ir Tervetę (Latvija), kartu formuodamas bendrą pasienio turizmo regioną. Šios vietovės buvo pasirinktos nes yra nutolusios nuo europinių transporto koridorių, todėl priverstos plėtoti savo ekonomiką per paslaugų sektorių išnaudojant esamo gamtinio ir kultūrinio potencialo galimybes.

Lankytojus tikimasi pritraukti ne tik unikaliais gamtos vaizdais, bet ir patogesne šiuolaikine jiems skirta infrastruktūra. Dvejus metus truksiančio projekto metu bus sukurtas dviračių turizmo maršrutas, sujungsiantis Žagarę ir Tervetę, įvardinsiantis įdomiausius lankytinus gamtos bei kultūros objektus. Bus pagerinta ir įrengta šiuolaikiška turizmo infrastruktūra: Žagarės regioniniame parke bus įrengtas Mūšos Tyrelio pažintinio tako tęsinys, o Tervetės gamtos parke – dviračių nuotykių trasa. Lankytojų patogumui atsiras žaliąją energiją naudojančios viešųjų paslaugų stotelės, kurių pagalba lankytojai galės įkrauti mobiliuosius įrenginius, elektros varikliais varomas priemones (paspirtukus, dviračius ir kt.), naudotis belaidžiu internetu, pripūsti dviračių padangas, gauti reikiamą informaciją apie vietovę ir lankytinas vietas. Populiarinant maršrutus bus išleisti nauji informaciniai leidiniai, atnaujinti stendai, jauniesiems parkų lankytojams vyks ekskursijos, edukacinės programos.

Svarbi projekto veikla – Mūšos tyrelio pelkės pažintinio tako tęsinio įrengimas. Pirmoji šio tako dalis buvo įrengta 2015 m. ir tapo vienu labiausiai lankomų gamtos objektų Šiaurės Lietuvoje. Čia visuomenė gali pažinti vieną didžiausių regiono pelkių su apypelkio miškais, gamtos ir kultūros paveldo objektais. Deja, lankytojai kol kas yra priversti grįžti tuo pačiu taku atgal. Planuojama, jog užbaigus 2-ąją šio pažintinio tako dalį ir turint galimybę „žiedu“ apeiti įdomiausias pelkės vietas, jo populiarumas tarp lankytojų dar labiau išaugs.

Tikime, kad projekte pasiūlyti sprendimai padės Žiemgalai tapti patraukliu, tvariu ir žinomu turizmo regionu.

PROJEKTO VEIKLOS IR NAUJIENOS

Reklaminis filmukas „Pažink Žiemgalą dviračiu“

2019 m. balandžio 25 d. Žagarės regioninio parko direkcija organizavo seminarą vietos gyventojams, verslininkams, savivaldybės ir seniūnijų atstovams tema „Turizmo paslaugos Žiemgaloje ir vietos verslumo skatinimas“. Seminare dalyvavo ir kaimynai iš Latvijos – vietos verslo, TIC, bendruomenių atostovai. Renginio tikslas – supažindinti bendruomenes su projekto „Pažink Žiemgalą dviračiu“ tikslais ir galimybėmis vietos gyventojams susikurti papildomą pajamų šaltinį teikiant įvairias turizmo paslaugas bei propaguojant Žagarės–Tervetės dviračių turizmo maršrutą. Pranešėjai ir seminaro dalyviai dalijosi patirtimi ir lūkesčiais siekiant į regioną pritraukti kuo daugiau turistų, kalbėjo apie poreikį pasiūlyti įvaresnių pramogų, potyrių ir autentikos. Aktyvus seminaro dalyvių įsitraukimas į „minčių lietų“ organizuotą darbo grupėse parodė, kad gyventojai turi įvairių idėjų ir įdomių sumanymų, kuriuos galima realizuoti tiek vietos lygmenyje, tiek plėtojant glaudesnį bendradarbiavimą abipus Lietuvos-Latvijos sienos. Tarp jų –  teatralizuota edukacinė „Vyšnių kelio“ programa, nuotykių maršrutas „Kontrabandos kelias“, koks kadaise ėjo per Lietuvos-Latvijos sieną iki pat Rygos, edukacinis maršrutas Lietuvos ir Latvijos pasakų motyvais „Sukurk Žiemgališką pasaką“, edukacinė programa XI–XII a. Žiemgalos pilių pažinimui, ir kitos ne mažiau įdomios iniciatyvos. Seminaro dalyviai pakvietė svečius susipažinti su savo vystomomis turizmo paslaugomis – žirgynu, svečių namais, lėlių manufaktūra.

2018 m. rugpjūčio 2 d. įvyko darbinis projekto partnerių pasitarimas skirtas galutinai suderinti Tervetės–Žagarės dviračių žygio maršrutą, lankytinų vietų ir objektų sąrašą, įvertinti esamą infrastruktūrą ir jos patrauklumą lankytojams. Partneriai taip pat aptarė vykdomų veiklų eigą, viešinimo rezultatus.

2018 m. birželio 13–14 dienomis Tervetės savivaldybė organizavo pažintinį bandomąjį dviračių žygį iš Tervetės į Žagarę. Žygio, kuriame dalyvavo 20 specialistų iš partnerių organizacijų ir tikslinių grupių atstovų, tikslas buvo įvertinti siūlomą maršrutą, jo įdomybes ir lankytinus objektus, trąsos sudėtingumą ir ilgį, kelionės trukmę, bei aptarti kaip patraukliai parengti maršruto pristatymą. Dviejų dienų žygio metu jo dalyviai numynė daugiau nei 50 km, susipažino su Tervetės ir Žagarės apylinkėmis bei Žiemgalos istorija.
 

Daugiau informacijos apie 2014–2020 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą rasite puslapyje www.latlit.eu bei ES puslapyje www.europa.eu.