ENI-LLB-2-359, Etninės kultūros paveldo išsaugojimas ir turizmo plėtra drevinės bitininkystės regione

ENI-LLB-2-359, Preservation of Ethnocultural Heritage and Tourism Development in the Historic Region Famous for Hollow Tree Beekeeping

2020-08-01 – 2022-09-30

Finansuoja ES

Projektu „Etninės kultūros paveldo išsaugojimas ir turizmo plėtra drevinės bitininkystės regione“ siekiama išsaugoti ir atgaivinti senovinės drevinės bitininkystės tradicijas ir pritaikyti jas turizmo plėtrai Dzūkijos regione. Šis senovės amatas, istoriškai būdingas regionui, kadaise vaidino svarbų vaidmenį vietos socialiniame ir ekonominiame gyvenime. Išplitus ekonomiškai efektyvesniems bitininkystės metodams, drevinė bitininkystė nuėjo užmarštin. Šiais laikais ją puoselėja tik pavieniai entuziastai Dzūkijoje ir aplinkiniuose kraštuose. Todėl projekto partneriai – VšĮ Gamtos paveldo fondas ir Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija suvienijo jėgas ir ketina atgaivinti senovinės drevinės bitininkystės tradicijas, padaryti jas žinomas ir patrauklias lankytojams, sukurti turistinį maršrutą, pristatantį vieną seniausių girios verslų būdingų pietų Lietuvos regionui.

Projekto metu numatyta atnaujinti drevinės bitininkystės ekspoziciją ir bityną Musteikos kaime, sudaryti sąlygas drevinės bitininkystės tradicijos ir amato puoselėjimui, motyvuoti vietos bendruomenes organizuojant seminarus ir edukacijas, informuoti ir šviesti visuomenę parengiant leidinius apie šį senovinį amatą, sudominti jaunuosius gamtos mylėtojus bičių gyvenimu, pritraukti lankytojus į drevinės bitininkystės bityną pasiūlant naują turizmo maršrutą. Taip pat ketinama inicijuoti vietines šventes, susijusias su istorinėmis bitininkystės tradicijomis.

Projekto trukmė – 26 mėn.
Projekto biudžetas – 450 099,25 Eur

Projekto partneriai:
Viešoji įstaiga Gamtos paveldo fondas
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija

Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos
www.europa.eu

Projekto rezultatai:
Projekto metu Drevinės bitininkystės bityne Musteikos kaime buvo atnaujinta infrastruktūra įrengiant stovėjimo aikštelę automobiliams ir pėsčiųjų taką po bityną, pastatyti nauji kelminiai aviliai, suremontuoti senieji aviliai. Lankytojus džiugina naujai pastatyta dravė (drevėta pušis), informaciniai stendai, pristatantys įdomų bičių gyvenimą bei projekto metu įrengtus medinguosius laukelius bitėms. Visą bityną apjuosė naujai įrengta tradicinė medinių karčių tvora. Organizuoti seminarai bitininkų bendruomenėms ir vietos gyventojams, renginiai mokiniams, grikiarovio festivalis ir medkopio pabaigos šventė. Parengti leidiniai turistams ir visiems besidomintiems dzūkų krašto gamta ir kultūros paveldu.


Turistinis maršrutas „Medaus kelias“
Keliaudami maršrutu „Medaus kelias“ (maršruto ilgis apie 130 km, iš jų 100 km asfaltuotų kelių ir 30 km žvyrkelių) susipažinsite su drevinės bitininkystės tradicija pietų Dzūkijoje. Aplankysite etnografinius šilinių dzūkų kaimus, drevinės bitininkystės bityną ir pažintinį taką Musteikoje, pasigrožėsite Dainavos krašto gamta ir kultūros paveldu. Pakeliui galėsite paragauti tradicinių vietos valgių, medaus, paskanauti vaistažolių arbatos. 

Turistinis maršrutas „Medaus kelias“ (lietuvių k., pdf formatu)
Tourism route "Honey road" (in English, pdf format)
Turistinio maršruto „Medaus kelias“ internetinė žemėlapio aplikacija (lietuvių k.)
Tourism route "Honey road" internet map application (in English)

Knyga „Bičių pamokos“
Knygoje skaitytojai aptiks daug informacijos apie bites, jų vietą gamtos sistemoje, žmonių ir bičių santykių pradžią ir evoliuciją, sužinos, kaip gyvena bitė ir visa bičių šeima, išvys pasaulį bitės akimis, sužinos apie jų vaidmenį žmonijos kultūroje. Joje gausu užduočių, įdomybių bei daug linksmų paveikslėlių ir iliustracijų iš bičių gyvenimo. Knyga skiriama progimnazijų mokiniams, tačiau skaityti ją ir iš arčiau pažinti bites gali visi besidomintys.


Leidinį galitę parsisiųsti

Knyga „Drevinė bitininkystė iš kartos į kartą“
Knyga skirta supažindinti su vienu seniausių mūsų krašto verslų – drevine bitininkyste. Pateikiama trumpa istorinė bitininkystės, kaip verslo, raida nuo seniausių laikų iki XXI a. pradžios, supažindinama su bitininkystės raidos etapais.


Leidinį lietuvių kalba galite parsisiųsti
Leidinį anglų kalba galite parsisiųsti (in English)

Filmas „Šilų bitės“
Filmas pasakoja apie Dzūkijos kaimuose išlikusią drevinės bitininkystės tradiciją, senuosius bitininkystės verslus, jų puoselėtojus ir išsaugotą paveldą.


Filmą lietuvių kalba galite pažiūrėti paspaudę šią nuorodą (youtube kanale)
Filmą lietuvių kalba su lietuviškais titrais galėti pažiūrėti paspaudę šią nuorodą (youtube kanale)
Filmą su titrais anglų kalba galite pažiūrėti paspaudę šią nuorodą (subtitled in English)

Renginiai:
Medkopio pabaigos šventė.
2022 m. rugsėjo 24 d. drevinės bitininkystės bityne Musteikoje šurmuliavo smagi Medkopio pabaigos šventė organizuota Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato kolektyvo ir subūrusi gausų būrį bičiulių ir bendraminčių. Tai – baigiamasis projekto „Etninės kultūros paveldo išsaugojimas ir turizmo plėtra drevinės bitininkystės regione“ renginys, kurio metu šventės dalyviai susipažino su darbais, nuveiktais Musteikos bityne ir dalyvavo autentiškose medkopio apeigose. Vietos drevininkai Romas Norkūnas ir Algis Svirnelis pristatė senąjį bitininkavimo būdą – drevinę bitininkystę, vieną seniausių girios verslų, ilgiausiai išsilaikiusių šilinių dzūkų kaimuose.
Medaus kopinėjimo diena senovėje laikyta šventa. Tad ir šventės dalyviai,  klausydami senųjų dzūkiškų dainų, dainuojamų Varėnos kultūros centro ansamblio „Žeiria“, aukojo bičių deivei Austėjai į laužą berdami grikių ir druskos, kad kitų metų derlius gausus būtų, stebėjo, kaip drevininkas Romas titnaginiu skiltuvu ir pintimi kuria dūminę bitelėms raminti, kaip lipa į drevėtą pušį senoviniu virviniu įnagiu – geiniu. Romas moka sutarti su bitėmis, tad pastarosios nepyko, kai palipęs aukštai į pušį ir pasiekęs drevę, jis švelniai atvėrė drevės angą ir atgnybė dalį korio, paukščio plunksna švelniai nubraukdamas korį saugančias bites. Didžiąją dalį korių Romas paliko bitėms, kad šios turėtų kuo maitintis ir ištvertų per žiemą.
Su grikių rovimo papročiais, dainomis ir rateliais festivalio dalyvius supažindino ansamblis „Žeiria“ ir Dzūkijos nacionalinio parko darbuotojos. Jos pasakojo ir rodė, kaip seniau grikius rovė, pjovė, rišo į pėdus ir statė į eiles, vadinamas „rikėmis“ – „kad vėjas prapūstų ir greičiau išdžiūtų“. Šventės dalyviai taip pat prisidėjo prie grikių rovimo talkos: vieni pjovė, kiti filmavo, o „Žeirios“ ansambliečiai grojo ir dainavo, kad linksmiau būtų ir darbas neprailgtų. Išalkusius vaišino Marcinkonių gaspadinės, patiekusios autentiškų ir skanių dzūkų krašto valgių.
Šventėje apdovanoti tradicijos tęsėjai – naujoji drevininkų karta, kurie netingėjo ir šio amato dvejus metus mokėsi iš vietos drevininkų Algio Svirnelio ir Romo Norkūno, o per tą laiką ne tik išmoko, bet ir pasidirbino savuosius drevinius avilius. Džiugu buvo matyti, kaip nuoširdžiai naujieji drevininkai džiaugėsi Dzūkijos nacionalinio parko įteiktomis dovanomis, pažymėjimais bei galimybe parsivežti išskobtus avilius į savo sodybas.

Seminarai vietos gyventojams ir bitininkų bendruomenėms. 2021 m. rugpjūtį Drevinės bitininkystės bityne Musteikoje įvyko seminaras vietos gyventojams ir drevinės bitininkystės entuziastams, kuriame žymus agronomijos mokslų daktaras, bitininkas Algirdas Amšiejus supažindino su bičių gyvenimu, pasakojo kaip įveisti ir prižiūrėti bityną, kokius medingus augalus sodinti, kad pritrauktų kuo daugiau bičių, pristatė bičių produktus ir jų naudą sveikatai. Dzūkijos nacionalinio parko specialistai Virginija Pugačiauskienė ir Jonas Bajoriūnas pamokė pinti balanų krepšius, o Romas Norkūnas parodė kaip geiniu kopti į pušį ir apžiūrėtį drevę neišgąsdinant jos gyventojų. 2021 m. spalio mėnesį Dzūkijos nacionalinio parko Marcinkonių lankytojų centre organizuotas seminaras bitininkų bendruomenėms, kuriame buvo pristatoma Lietuvos vietinių bičių išsaugojimo svarba ir galimybės. Dzūkijos nacionalinio parko, Gamtos paveldo fondo ir Gamtos tyrimų centro specialistai diskutavo kokios būtinos sąlygos Lietuvos tamsiųjų bičių populiacijos atkūrimui ir kokių veiksmų reikia imtis.

Festivalis „Grikių derlius“. 2021 m. rugsėjo 26 d. drevinės bitininkystės bityne, Musteikos kaime, vyko festivalis „Grikių derlius“, kurio metu buvo kopinėjamas drevinis medus ir raunami grikiai. Musteikoje, Drevinės bitininkystės bityne pristatytas senasis bitininkavimo būdas, perimtas iš vietinių bitininkų. Vienas svarbiausių renginių bityne yra Medkopio pabaigos šventė, kurios metu atliekamos apeigos bičių deivės Austėjos garbei. Titnagu skeliama ugnis, iš drevių kopinėjamas medus. Dalis korių, laikantis senųjų drevininkų tradicijų, paliekama bitėms. Šventės dalyviai buvo vaišinami vietos kulinarinio paveldo skanumynais, medumi su koriu, supažindinti su senaisiais kopimo į drevę būdais. Medkopio apeigas vedė drevininkas Romas Norkūnas, jam skambiomis dainomis pritarė Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“. Susipažinę su bitininkystės tradicijomis, šventės dalyviai patraukė rauti grikių. Dzūkijoje miškų apsuptyje gyvenantys šiliniai dzūkai augino daug grikių, nes smėlingoje žemėje nelabai kas derėjo, o grikiams tokia dirva tiko. Grikiai naudingi ir bitėms, nes yra medingi. Nuimant grikius buvo organizuojamos talkos. Šiemet grikius padėjo rauti folkloro ansamblio „Stadalėlė“ dainininkės iš Druskininkų, LMTA studentai ir dėstytojai bei kiti šventės dalyviai. Apie grikiarovio talkas labai gražiai papasakojo Stasė Kvaraciejienė. Moterys talkininkams rodė ir pasakojo kaip seniau grikius rovė, graižė, rišo į pėdus ir statė į eiles, vadinamas rikėmis, kad vėjas prapūstų ir greičiau išdžiūtų. Festivalis „Grikių derlius“ baigėsi etnomuzikologų ekspedicijos dalyvių linksmu koncertu.

Ši informacija yra parengta naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už informacijos turinį atsako Gamtos paveldo fondas ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos poziciją.