Edukacinių žygių, kurių metu supažindinama su bioįvairove ir invazinėmis rūšimis, organizavimas

Gamtos detektyvai

2022-07-22 – 2023-07-20

Edukacinių žygių projekto „Gamtos detektyvai“ tikslas – aplinkosauginio sąmoningumo ugdymas skatinant ekologišką, gamtą tausojantį laisvalaikį, supažindinti visuomenę su Lietuvos gamtos vertybėmis ir joms invazinių rūšių keliamu pavojumi. Projektą iniciavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o vykdė Gamtos paveldo fondas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. „Gamtos detektyvų“ projektas vyko įvairiose Lietuvos vietose  ir siekė sudominti gamtoje mus supančia biologine įvairove, saugomomis augalų, gyvūnų ir grybų rūšimis, taip pat supažindinti su Lietuvos ir Europos invazinėmis rūšimis, paaiškinti šių atėjūnų natūralioms buveinėms daromą žalą.

Viena didžiausių biologinės įvairovės nykimo priežasčių – svetimžemių rūšių plitimas į naujas teritorijas. Dauguma žmonių nežino, kokios yra invazinių augalų ir gyvūnų rūšys, jų daroma žala gamtai ir kaip galima tas rūšis kontroliuoti bei naikinti. Kova su svetimžemėmis rūšimis yra labai svarbus žingsnis, siekiant vieno iš didžiausių ES tikslų – stabdyti biologinės įvairovės nykimą.

Vykdant projektą „Gamtos detektyvai“ suorganizuota 30 edukacinių žygių, kurių metu iš arti susipažinta su mus supančiais augalais, grybais, vabzdžiais, paukščiais, ropliais.  Juose dalyvavo virš penkių šimtų įvairaus amžiaus dalyvių – šeimų, mokytojų su mokiniais, senjorų, kitų gamta besidominčių bendruomenių narių. Žygiai vyko Žagarės, Pagramančio, Anykščių, Pavilnių, Krekenavos, Gražutės, Dubysos, Metelių, Nemuno deltos regioniniuose parkuose, Viešvilės gamtiniame rezervate ir kitose saugomose teritorijose, taip pat Lietuvos miestų ir kaimų parkuose.

„Gamtos detektyvų“ gidas Tomas Pocius dalyvius supažindino su kiekvienu kelyje sutiktu augalu, gyvūnu ar grybu, bei išmokė naudotis nemokama piliečių mokslo platforma iNaturalist, padedančia savarankiškai pažinti organizmų rūšis. Visiems prieinama mobiliojo telefono programėlė iNaturalist leidžia atpažinti nufotografuotus organizmus, o tuo pačiu jos vartotojai tampa biologinę įvairovę tyrinėjančių mokslininkų padėjėjais, nes renka mokslui naudingus gamtinius duomenis. Platforma iNaturalist dalyviams suteikia galimybę bendrauti bei keistis informacija su kitais Lietuvos ir užsienio gamtininkais.

Žygių metu ir po jų, dalyviai aptiko, atpažino ir nufotografavo apie 1100 gyvūnų, augalų ir grybų rūšių bei atliko virš 1500 mokslui vertingų gamtinių stebėjimų. Visus juos galima peržiūrėti interaktyviame projekto puslapyje iNaturalist platformoje: https://www.inaturalist.org/projects/gamtos-detektyvai. Žygyje dalyvavusios bendruomenės ir toliau galės išmoktais metodais tyrinėti gamtą ir pildyti savo pamėgtų vietovių biologinės įvairovės sąrašus. Daugiau informacijos apie įvykusius „Gamtos detektyvų“ žygius galima rasti Facebook puslapyje: https://www.facebook.com/GamtosDetektyvai.

Pagal įvykusius „Gamtos detektyvų“ žygius paruoštos žygių programos, kuriomis galima remtis planuojant išvyką gamtoje mokymosi ar laisvalaikio tikslais. Visų „Gamtos detektyvų“ žygių programą su maršrutų aprašymais, žemėlapiais ir rekomendacijomis rasite šioje nuorodoje. Tad į žygius galite leistis ir savarankiškai.

Gamtos detektyvų žygių programos

Apie edukacinius „Gamtos detektyvų“ žygius rašė ir spauda.

Žaliasis pasaulis, 2023 01 26 Merkio kraštas, 2023 05 26 Valstiečių laikraštis, 2023 06 10 Žaliasis pasaulis, 2023 07 20