LLI-453, Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje

Following Traces of Livonian Crusade in Western Semigallia

2020-08-01 – 2022-07-31

Įgyvendinamas 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programos projektas LLI-453  „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje / Following Traces of Livonian Crusade in Western Semigallia“.

Projektas siekia skatinti darnų kultūrinį turizmą ir didinti turizmo potencialą istorinėje Žiemgalos žemėje Latvijos ir Lietuvos pasienio regione ir suteikti unikalią galimybę keliauti kultūriniu maršrutu „Livonijos kryžiuočių pėdsakais Vakarų Žiemgaloje“. Susieti išskirtine tema, projekto partneriai – Žagarės regioninis parkas (LT), Tervetės savivaldybė (LV), Dobelės rajono savivaldybė (LV), Joniškio istorijos ir kultūros muziejus (LT) ir NVO Gamtos paveldo fondas (LT) – pakvies į kelionę erdvėje ir laike. Bus galima sužinoti apie Livonijos kryžiaus žygius Žiemgaloje, atsekti jų pėdsakus vietos kultūroje, įvertinti svarbą platesniame Europos istoriniame kontekste. Visam 70 km maršrutui, besitęsiančiam nuo Dobelės (LV) iki Joniškio (LT), paįvairinti ir iliustruoti bus parengtas leidinys apie Livonijos kryžiaus žygių regione paliktas žymes, kelionės maršruto aprašymas, atnaujinta ekspozicija Dobelės istorijos muziejuje, išsaugoti Tervetės pilies griuvėsiai, įrengta poilsio erdvė prie Žvelgaičio piliakalnio, pristatyti autentiški žiemgalių ir kryžiuočių kostiumai, organizuoti pažintiniai žaidimai ir veiklos jauniesiems lankytojams. Įvyks seminarai vietos turizmo paslaugų teikėjams, verslininkams, mokytojams ir gyventojams skatinantys vystyti atsakingą turizmą ir užtikrinti tvarią vietos ūkinę, žemės naudojimo, aplinkos ir kitų sričių plėtrą. Regiono istorijos, kultūros, turizmo, švietimo, žiniasklaidos ir kitų sričių specialistai gaus galimybę tyrinėti kryžiuočių temą mokomosiose išvykose į Cėsio pilį Latvijoje ir archeologinių tyrimų centrą Šlėzvige, Vokietijoje. Projektas plės tarpvalstybinį kultūrinį bendradarbiavimą tarp vietovių, sukaupusių turtingą Žiemgalos paveldo įvairovę, taip pat skatins abipusį dialogą bei geresnį bendros kultūrinės tapatybės pažinimą ir supratimą, saugant ir puoselėjant gamtos ir kultūros paveldą.

Projekto partneriai: Žagarės regioninio parko direkcija – pagrindinis partneris, Tervetės savivaldybė – PP2, Duobelės savivaldybė – PP3, Joniškio istorijos ir kultūros muziejus – PP4, Gamtos paveldo fondas – PP5.

Projekto biudžetas 838 982,51 €, iš jų 713 135,10 € Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas.

Projekto rezultatai

Turizmo maršrutas

Projekto metu Gamtos paveldo fondas parengė tematinį turizmo maršrutą "Kryžiuočių pėdsakais". Keliaujant šiuo maršrutu galima susipažinti su senąja Vakarų Žiemgalos istorija, sužinoti apie žiemgalių kovas su Kalavijuočių ir Kryžiuočių ordinais, atsekti kryžiuočių pėdsakus išlikusiame istoriniame ir kultūriniame pavelde.

Parsisiųsti lankstuką pdf formatu Lejupielādējiet brošūru pdf formātā Download brochure in pdf

Knyga "Žiemgala kryžiaus karų laikotarpiu"

Istorijos mylėtojus knygos autorius Tomas Baranauskas kviečia susipažinti su Žiemgalos istorija nuo IX a. iki XIV a., sužinoti apie žiemgalių kovas su Kalavijuočių ir Kryžiuočių ordinais, pažinti garsiuosius žiemgalių vadus. O knygos priedo autorius Normundas Jerumas pakvies sekti kryžiuočių pėdsakais po Vakarų Žiemgalos piliakalnius abipus Lietuvos ir Latvijos sienos.

Parsisiųsti knygą pdf formatu

Lejupielādēt publikāciju pdf formātā Download the book in pdf format

Animacinis filmas "Kryžiuočių pėdsakais"

Jaunuosius istorijos mylėtojus ir animacinių filmų gerbėjus kviečiame žiemgalių istoriją pažinti žiūrint animacinį filmą, kuris perkels žiūrovus į patį kovų su kryžininkais įkarštį.

Filmą lietuvių kalba galite pažiūrėti paspaudę šią nuorodą (youtube kanale)
Animācijas filmu "Pa krustnešu pēdām" var redzēt, noklikšķinot uz šīs saites (YouTube kanālā) 

Žaidimas "Kryžiuočių pėdsakais"

Jei sudomino animacinis filmas, kviečiame pratęsti pažintį su kryžininkais ir išbandyti žaidimą "Kryžiuočių pėdsakais", kuriame sužinosite kokius ginklus savo kovose naudojo kryžininkai ir žiemgaliai.

Žaisti žaidimą "Kryžiuočių pėdsakais"

Renginiai

 

Ši informacija parengta naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šios informacijos turinį atsako Gamtos paveldo fondas. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Daugiau informacijos apie 2014–2020 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą rasite puslapyje www.latlit.eu bei ES puslapyje www.europa.eu.